Haber

Antalya’nın 2 ilçesinde sel felaketi (13)

‘ÇEŞME SUYUNU 3 GÜN İÇMEYİN’

Antalya’nın Finike ilçesinde meydana gelen sel felaketinin ardından 3 gün boyunca musluk suyunun kullanılmaması yönünde anons yapıldı. Finike Kaymakamlığından yapılan açıklamada, “İlçede şiddetli yağışların yol açtığı sel ve taşkınlardan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Salgın gibi olumsuz durumların yaşanmaması adına tüm vatandaşlarımızın kullanmaması gerekiyor. 3 gün musluk suyu içtiğini, bunun yerine kapalı su veya kaynamış su tercih ettiğini belirterek, “Yetkili birimlerce gerekli incelemeler yapılmakta olup, çeşitli noktalardan su numuneleri alınmıştır. Tüm halkımız için önemlidir” dedi.

SERALARIN 100 DERİNİNİ DOLDU Demre’nin Köşkerler Mahallesi Gödeme ve Beymelek Mahallesi İskele mevkilerindeki dağlardan gelen sel suları yaklaşık 100 dönüm serayı sular altında bıraktı. Selin taşıdığı toprak, miller, dallar ve ağaç parçaları seraları doldurdu. Kapatılan Demre-Belören-Çağman mahalleleri ile Beymelek Mahallesi Yukarı Beymelek mevkii yollarında açma ve temizlik çalışmaları devam ediyor. Vatandaşlar seralarında temizlik çalışması yapıyor. KUMLUCA’DA PAKLIK ÇALIŞMASI Kumluca’da gece saatlerinde etkili olan şiddetli yağmur sonrası meydana gelen sel sonrası ilçede öğle saatlerinde güneş doğdu. Esnaf, işyerinde temizlik çalışması yaparak, ıslak ve çamura bulanan işlerini dükkan dışına taşıdı. Kumluca Belediye binasının altındaki otopark su ile dolarken 45 araçta hasar oluştu. Ekipler, yollarda çamur ve sel sularıyla sürüklenen armaları ve kütükleri temizlemek için çalışmalarını sürdürdü. Selden zarar gören otomobillerin cadde ve sokaklardan kaldırılması için çalışmalar sürüyor. SEL, TIRLARI SERAYA SÜRDÜ. Selden en çok tarım alanları etkilendi. İlçede 14 mahallede ekili alanlar sular altında kaldı. 50. Yıl Caddesi’nde sel suları, seranın dışındaki bahçeye bir kamyonet, buzdolabı, klima motoru, motosiklet, çamaşır makinesi ve bir otomobili yolun sonundaki seraya sürükledi. Seranın sahibi İrfan Kavcar, meskenine giren suyu tahliye etmeye çalışırken serasının suyla dolmasına engel olamadığını söyledi. Kavcar, “Domates seramdaki zarar çok fazla. Gece ani yağan yağmurla birlikte sel suları kamyonet, buzdolabı, motosiklet, iş yeri malzemeleriyle seraya girdi. Zararım çok yüksek.” Bazıları arabasını seralarda veya yol kenarında buldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Başkanı Yunus Sezer ile birlikte sel bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Ankara’dan Antalya’ya hareket etti. YATAKTAKİ BEBEĞİN SESİYLE UYANIRLAR. Finike ilçesine bağlı Yeşilyurt Mahallesi’nde evi sular altında kalan Akkay ailesi, 6 aylık bebekleri Neva Rukiye’nin ağlamasıyla yıkıldı. sesiyle uyandı. Evlerine su geldiğini gören baba Erdal Akkay (32), komşusunun yardımıyla bebeği ve 2 çocuğunu beşikten çıkardı. Sel nedeniyle hayatını kurtaran Akkay ailesinin konutunda yaklaşık 150-200 bin TL maddi hasar meydana geldi. 80 cm yüksekliğinde su fark ettim. Çocuklarımı alıp evden tahliye etmek zorunda kaldım. Acınası bir durumdayız. Komşumdan yardım istedim. Geldi. 5-10 dakika evde bekledik. Bir çıkış aradım. Balkondan atlayıp çocuklarımı öyle tahliye ettim. Bahçeden tahliye ettik” dedi.

7 yıllık evli 3 çocuk annesi Merve Akkay (28), dün akşam saatlerinde başlayan yağmurun gece şiddetini artırdığını anlattı. Akkay, “Yatakta uzanıyorduk, hava birden uğuldamaya başladı. Her şey bir anda oldu. Bebeğimi emzirmek için kalktım. Tahta beşikte kalıyordu. Evin içi göl oldu, çocuk havuzda yüzüyordu.” su.Eğer çocuk ağlayıp uyanmasaydı muhtemelen hepimiz ölecektik.Dış kapıyı açtığınızda daha çok su”O zaman ne yapacağımızı bilemedik. İtfaiyeyi ve jandarmayı aradık ama kimse geri dönmedi. Gece 03.00’te komşuyu aradık, bizi kurtarmaya geldi. Can sıkıntısından kendimizi dışarı attık. Ağlama sesiyle uyandık. Ağlamasaydı hepimiz ölecektik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu