Ekonomi

Filipinler enflasyonun Ekim ayında düşmesini bekliyor

Filipinler Merkez Bankası Ekim ayı için yıllık enflasyonda düşüş bekliyor ve bunun %5,1 ile %5,9 arasında değişeceğini öngörüyor. Bu varsayım, Eylül ayındaki %6,1’lik enflasyon oranından düşüşe işaret ediyor; pirinç, et ve sebze fiyatlarının yanı sıra petrol ürünleri fiyatlarındaki düşüş de beklenen düşüşe katkıda bulunuyor.

Merkez Bankası’nın para politikasını oluştururken uyguladığı bilgiye dayalı yaklaşım, enflasyon ve büyüme görünümlerini etkileyebilecek gelişmeleri yakından takip ederek aksiyonlarına yön vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz Perşembe günü beklenmedik bir hamleyle Bangko Sentral ng Pilipinas, gösterge siyasi faiz oranını 25 baz puan artırarak son 16 yılın en yüksek seviyesi olan %6,5’e yükseltti.

Enflasyonda beklenen yavaşlama, merkez bankasının faiz oranlarını daha da artırma ihtiyacını potansiyel olarak hafifletebilir. Banka, enflasyonun beklenenden daha şiddetli olması durumunda politikayı daha da sıkılaştırmaya hazır olduğunu belirtti.

Merkez Bankası, 16 Kasım’da politikasını gözden geçirmek üzere toplandığında Ekim ayı enflasyonu ve üçüncü çeyrek büyüme bilgilerine ulaşabilecek. Bu bilgilerin sırasıyla 7 Kasım ve 9 Kasım tarihlerinde açıklanması planlanıyor. Bu veriler şüphesiz bankanın politika kararlarının şekillenmesinde değerli bir rol oynayacaktır.

Bu ekonomik değişimlere rağmen günlük hayat her zamanki gibi devam ediyor. Manila’nın halka açık pazarlarında satıcılar, bu makroekonomik değişimler yaşanırken bile yıllardır yaptıkları gibi soğanlardan diğer sanat eserlerine kadar ürünlerini sergiliyorlar.

Filipinler Merkez Bankası bu karmaşık ekonomik koşullarla uğraşırken, para politikası kararlarının ülke sınırlarının çok ötesine uzanan potansiyel etkileriyle birlikte hareketleri hem piyasalar hem de yatırımcılar tarafından yakından izlenecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu