Haber

Köy heyelandan metrelerce kurtarıldı

İsviçre’nin Brienz köyü kayaların altında kalmaktan metrelerce kurtuldu. Jeologların uyarısı üzerine Mayıs ayı ortasında tahliye edilen 70 nüfuslu köyün tepesindeki kayalıkların üçte ikisini oluşturan yaklaşık 2 milyon metreküplük kaya büyük bir gürültüyle alçaldı. Olayda herhangi bir bina hasar görmemesine rağmen, köylüler hala Brienz’e dönemezler. Bunun nedeni ise zirvede her an düşme riski taşıyan 1 milyon metreküplük bir kaya parçası daha bulunması.

KAYALAR DECES İÇİN HAREKET ETMİŞTİR

Mayıs ayı ortalarında jeologların uyarıları üzerine 70 kişilik köyün tamamı boşaltıldı. Köyün yakınındaki zirvedeki kayalar onlarca yıldır hareket halindeydi. Ancak bu yıl ilkbaharda kayaların hareketi hızlandı ve heyelan uyarısı verildi.

Brienzitler, Mayıs ayında sadece iki gün içinde evlerini terk etmek zorunda kaldı. İlk başlarda kısa süreliğine köyden uzaklaştırılacağını düşünen köy halkı, bir aydır beklenen heyelanın olmaması üzerine yetkililere tepki göstermeye başladı. 15 Haziran Perşembe gecesi uzmanların uyardığı olay yaşandı.

‘CİDDİ YARALANMALARA NEDEN OLABİLİR’

Olayla ilgili açıklama yapan köy yönetimi sözcüsü Christian Gartmann, kayaların yuvarlanarak birbirine çarptığını, çok daha hızlı bölümlerin etrafa dağılmasının camları kırarak ciddi yaralanmalara yol açabileceğini belirtti.

Brienz’in durumunun iklim değişikliğiyle ilgili olup olmadığı da tartışıldı. Küresel ısınmadan en çok etkilenen yerlerin başında İsviçre Alpleri geliyor. Buzulların erimesi, altlarındaki dağlardaki kayaları ortada tutan bu tabakanın yok olması demektir.

Öte yandan, Brienz’de hiçbir zaman zirve buzulu olmadı. Bununla birlikte, buradaki heyelan, bu yıl ilkbahardaki yoğun yağışlarla da ilişkilendiriliyor. Bu yağışların küresel ısınma nedeniyle daha ağır olduğu da düşünülüyor. Yağmur nedeniyle toprağın suya doyması kayaların kaymasını hızlandırmıştı. Heyelan İsviçre ve Alman basınına da yansıdı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu